Migréna - beh na dlhé trate
Migréna navštívi každého človeka. Časté migrény vyžadujú odborný prístup - zistiť príčinu a navrhnúť liečbu. Pýtate sa čo vám pomôže? Možno máme recept.
Čo je migréna
Migréna je chronická porucha, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy trvajúcimi niekedy aj 4 dni. Je sprevádzaná nauzeou, zvracaním, citlivosťou na svetlo a na hluk. Prvý záchvat býva v období dospievania, niekedy začína už v detskom veku. Migréna je pravdepodobne závislá na životnom štýle človeka a najviac na stravovacích návykoch.
Seniori a deti sú menej postihnutí, ale v detskom veku sú to viac chlapci ako dievčatá. Počas puberty sa pomer otáča a tri krát viac žien ako mužov trpí migrenóznymi záchvatmi. Príčinou je rozdielna hormonálna činnosť.
Ako sa prejavuje migréna
Začína prodromálnou fázou. Je charakterizovaná poruchami nálady, nechutenstvom, či stratou koncentrácie.
Jedným z najviac popisovaných príznakov je aura. Je to neurologický príznak trvajúci niekoľko minút. Pacient vidí hmlistý bod v zornom poli ku ktorému sa pridávajú iskričky, svetielka a potom svetlo rôznych tvarov. U niekoho sa vyskytuje aj mravčenie až necitlivosť končatín. Starší ľudia mávajú auru bez bolesti hlavy pripomínajúcu ischémiu mozgu. Chronická migréna je najhoršou formou lebo trvá aj viac ako 15 dní v mesiaci a človeka takmer paralyzuje. Je sprevádzaná enormnou konzumáciou liekov.
Najhoršia je fáza bolesti. Je charakterizovaná ostrou pulzujúcou bolesťou, ktorá sa pri námahe ešte zintenzívňuje. Býva veľmi silná a pacienta vyradí zo života.
Po odznení bolesti prichádza postdromálna fáza prejavujúca sa pocitom únavy a vyčerpanosti. Človek potrebuje ešte niekoľko hodín aby sa dostal do normálu.
Príčiny migrény
Vo svete je rozpracovaných viacero teórií vzniku migrén. Ich spoločným menovateľom je vazodilatácia čiže rozšírenie ciev v mozgu a hormón sérotonín. Jeho hladina pred záchvatom prudko stúpa a počas bolesti rýchlo klesá. Ide pravdepodobne o vaskulárnu poruchu. Z tohto dôvodu má priamu súvislosť s vysokým krvným tlakom a ischemickými chorobami. Pacienti s migrénami majú zvýšené riziko zrážania krvi a ischémie.
- Významné sú aj genetické faktory a mutácie chromozómov.
- Časté sú neurologické príčiny, najmä epilepsia.
- Gastrointestinálne poruchy a potravinové alergie sú častým spúšťačom migrény.
- Podvýživa, dehydratácia, diéty a pôsty hrajú tiež významnú úlohu.
- Niektoré potraviny lekári vyslovene neodporúčajú konzumovať – káva, čokoláda, alkohol, víno a ďalšie.
- Medzi ostatné faktory, ktoré spúšťajú migrenózne záchvaty patria: stres, depresie, hormonálne zmeny - gravidita, menštruácia, lieky, fajčenie, fyzická námaha, nedostatok spánku a ďalšie.
Typy migrén
Podľa rozpracovaných teórií je viacero druhov migrén, ktoré majú skôr odborný význam.
Poznáme:
- Migrénu s aurou
- Migrénu bez aury
- Hemiplegickú migrénu
- Chronickú migrénu
- Retinálnu migrénu
- Abdominálnu migrénu
A ďalšie, ktoré pre potreby tohto článku nie sú významné.
Diagnostika migrény
Je zaujímavé, že neexistuje priamy test alebo vyšetrenie na dôkaz migrény. EEG vyšetrenia bývajú bez charakteristického nálezu. Pri diagnostike lekár vychádza z rodinnej anamnézy, zisťuje rizikové faktory, obdobie a frekvenciu atakov, gynekologickú anamnézu, hormonálnu antikoncepciu, graviditu. Je totiž potrebné odlíšiť migrenózne bolesti hlavy a bolesti pri nedokrveniach alebo krvácaniach do mozgu. Nesprávna diagnostika bez liečby totiž môže skončiť fatálne.
Terapia
Správna diagnostika vedie k nastaveniu účinnej liečby. Môže byť medikamentózna a nemedikamentózna.
Medikamentózna liečba je zameraná najmä na úľavu od bolesti. Podávajú sa analgetiká a antiemetiká – na obmedzenie dávenia alebo nauzey. Ťažké záchvaty sa liečia liekmi zo skupiny triptánov. Patrí sem dobre známy Imigran, Naramig a ďalšie. Cieľom liečby je zníženie frekvencie a intenzity záchvatov. Na predchádzanie atakov lekári predpisujú lieky proti epilepsii, betablokátory a antidepresíva.
Veľmi dôležitá je aj nemedikamentózna liečba. Zahŕňa úpravu životosprávy – vylúčenie rizikových potravín, spánkového režimu a patria sem aj alternatívne liečebné postupy. Veľmi častá je akupunktúra a jóga. V poslednej dobe pacienti vyhľadávajú najmä magnetoterapiu, ktorú predpisuje lekár na fyzioterapii, alebo ešte viac využívajú aplikáciu magnetoterapie v domácom prostredí.
Využitie magnetoterapie
Pulzná magnetoterapia sa po rokoch používania v zdravotníckych zariadeniach stala súčasťou domácností ako pohodlný, bezpečný a jednoduchý prístroj na liečbu chronických ochorení v domácom prostredí. Samozrejme ako každá iná liečebná metóda, má kontraindikácie. Ak si ich dôkladne prečítate a zistíte, že je pre vás bezpečná, môžete ju bez obáv používať.
V tejto dobe keď za každým liečebným postupom ľudia hľadajú možné nežiadúce účinky, ubezpečujeme vás, že magnetoterapia žiadne nežiadúce účinky nemá. Princípom je pôsobenie magnetického poľa a pulzov na ľudské telo.
Liečba migrény pomocou magnetoterapie
Pretože pri migréne je hlavným problémom bolesť, ktorá vás vyradí z normálneho života, je použitie prístrojov Biomag viac ako optimálne. Aplikácia pulznej magnetoterapie má totiž dokázateľne analgetický účinok. Pri pravidelnom používaní Biomag-u a dodržiavaní rád lekára sa váš život s migrénou stane ľahší.
Aplikácia magnetoterapie
Zostava Biomag Lumina FSX pozostáva zo samotného prístroja a z dvoch aplikátorov. Jeden aplikátor má otvory s viacerými možnosťami spojenia a druhý aplikátor je s polarizovaným svetlom. Obsluha je veľmi jednoduchá a zvládne ju skutočne každý.
Migréna nie je jednoduchý problém. Pre niekoho je to utrpenie v pravom slova zmysle. Ponúkame vám pomoc, ktorá je overená a vyskúšaná. Skúste to s nami a dajte šancu Biomagu.
MUDr. Peter Bednarčík, CSc.
Rezervujte si z pohodlia domova vyskúšanie 3D pulznej magnetoterapie Biomag
Spoločnosť FINEST Slovakia, spol. s r.o., poskytuje možnosť vyskúšať, prenajať alebo zakúpiť si 3D pulznú magnetoterapiu Biomag.
Naším cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi oboznámiť a na tomto stretnutí bezplatne vyskúšať účinky tejto terapie.