Tenisový lakeť – problém moderného človeka

Tenisový lakeť je skutočne problém, ale nie neriešiteľný. Správne zvolená liečba, je kľúčom k návratu do života bez bolesti.

Napriek názvu je to často problém ľudí, ktorí s tenisom nemajú vôbec nič spoločné. Príznaky sú však typické pre tenisový lakeť. Paradoxne profesionálni tenisti netrpia týmto druhom bolesti. Manuálne pracujúci ľudia preťažujúci horné končatiny a tiež aj  ľudia pracujúci s počítačom alebo hudobníci sú najčastejší pacienti. V týchto prípadoch sa môže jednať o chorobu z povolania. Kľudový režim je prvým predpokladom úspešnej liečby. Aplikácia obstrekov a následná rehabilitácia môžu pacientovi zlepšiť celkový stav. Ak bolesti progredujú,  operácia je nevyhnutná.

Čo je tenisový lakeť

Je to ľudový názov pre jeden druh entezopatie odborne nazývaný radiálna epikondylitída. Príčinou sú chorobné zmeny na miestach, kde sa šľachy a väzy upínajú na kosti s prejavmi „úponových bolestí“. Úpon šľachy na kosť je veľmi citlivý na mechanickú záťaž a pri preťažení reaguje zápalom. Do oblasti zápalu sa ukladajú soli vápnika, miesto je bolestivé a teplejšie.

Tenisový lakeť príznaky

Prvým príznakom je bolesť predlaktia alebo bolesti v mieste úponu vonkajšej strany lakťa. Postupne sa stupňujú a objavujú sa najmä po záťaži. Ak sa problém nerieši, pacienti nemôžu nakoniec zdvihnúť ani varnú kanvicu, stoličku alebo otvoriť PET fľašu. Dokonca aj obyčajné podanie ruky môže byť veľmi bolestivé.

Tenisový lakeť

Liečba tenisového lakťa

Hlavným cieľom liečby je odstránenie bolesti  a zabránenie vzniku chronického stavu. Prvú „medicínu“, ktorú vám lekár naordinuje je spomalenie životného rytmu. Športovec by mal prestať so športom a pracujúci by mal vynechať činnosti, ktoré mu spôsobujú problémy. Častokrát to znamená práceneschopnosť a následné ekonomické problémy v rodine. Ustálený názor, že to odíde „samé“ v tomto prípade nefunguje.

Niektorí pacienti ešte pred návštevou lekára skúšajú rôzne babské rady, či inú domácu liečbu. Spočíva v aplikácii mastí s bylinnými extraktami, ktoré eliminujú bolesť. Keďže sa jedná o zápal, môžu byť účinné  aj ľadové obklady. K domácej terapii však treba pristupovať tak, ako ku  konzervatívnej liečbe – čo pomôže jednému, nemusí pomôcť druhému. Alternatívna liečba má svoje miesto v medicíne, ale nie je všeliekom.

Farmakologická liečba

Je obľúbená najmä u ľudí s rýchlym životným tempom, ktorí očakávajú zlepšenie svojho stavu z večera do rána. Analgetiká a nesteroidné protizápalové masti pôsobia zázračne rýchlo. Ak po dlhšom čase strácajú účinnosť, sú tu ešte kortikoidy, ktoré „určite“ zaberú. V tomto bode však lekár musí dať STOP, lebo kortikoidy nie sú cukríky a ich aplikácia sa riadi prísnymi pravidlami. 

Rehabilitačná liečba

Je založená na vykonávaní predpísaných cvikov a mobilizačných techník. Ide najmä o masáže a strečingové cvičenia. Techniku cvikov naučí fyzioterapeut. Fyzikálna liečba môže byť doplnená: laserom, ultrazvukom, elektroliečbou, kryoterapiou, bioptronovou lampou, rázovou vlnou, magnetoterapiou, prípadne kinesiotejpom.

Princíp tejpu je veľmi jednoduchý. Tejpovacie pásky slúžia ako opora a umožňujú  šľachám a väzom oddýchnuť si. Zvyčajne sa aplikujú v mieste bolesti. Sú vyrobené z bavlny, sú elastické a vodeodolné. Majú však svoje kontraindikácie – cukrovka, ekzémy, jazvy, kŕčové žily, znamienka a iné. Pásky sa odstraňujú zvyčajne ponorením tejpovanej časti do teplej vody.

Spevňujúca bandáž vo forme ortézy je ďalšia liečebná pomôcka, ktorá zabráni nadmernému pohybu ruky počas liečby a lakeť zostáva v kľude.      

Pravdepodobne najstarším typom fyzikálnej terapie je magnetoterapia. Účinky magnetického poľa sa využívali od-pradávna. Starí učenci liečili kĺby prikladaním magnetovca. Odvtedy veda pokročila, ale princíp magnetu sa využíva dodnes. Aplikácia magnetoterapie je najúčinnejšia ak sa použije ako metóda prvej voľby. Najčastejšia sa však využíva pri chronických a zanedbaných stavoch. Princípom je pôsobenie magnetického poľa na živé tkanivo. Následne dochádza k myorelaxácii, vazodilatácii, analgézii.

Využitie pulznej magnetoterapie pri liečbe tenisového lakťa

Základným princípom 3D pulznej terapie Biomag je vytváranie elektromagnetických pulzov, ktoré prenikajú cez odev a tkanivo až na cielené miesto. Majú presné parametre – intenzitu, frekvenciu, tvar, aby čo najlepšie zasahovali choré tkanivo. Táto technológia produkuje pulzy presného tvaru, zvyšuje výkon a tak pulzy môžu pôsobiť z rôznych strán.

Výhody:

  • tlmenie bolesti
  • znižuje zápaly a opuchy
  • jednoduchá manipulácia v domácich podmienkach
  • nezaťažuje tráviaci systém
  • neinvazívna metóda

Magnetoterapia zasahuje celé spektrum lekárskych odborov – reumatológiu, ortopédiu, športovú medicínu, balneológiu a ďalšie.

Úplnou kontraindikáciou tejto liečby je kardiostimulátor. Opatrnosť je na mieste pri krvácavých stavoch, gravidite, nádoroch, TBC a pri iných chorobách.

Operačná liečba

Ak zlyhá akákoľvek konzervatívna liečba a stav sa nezlepšuje, dokonca prechádza do chronického štádia, jedinou možnosťou je operácie tenisového lakťa . Pri operácii sa odstraňujú zápalom zmenené časti tkaniva a kosti a na lakťový kĺb sa prikladá sadra.

Tenisový lakeť ako problém moderného človeka je liečiteľný najlepšie v prvých fázach ochorenia. Ak choroba prejde do chronického štádia, tak sa liečba predlžuje a výsledok je v nedohľadne. Prináša to zdravotné ale aj ekonomické dôsledky. Preto je najlepšie začať hneď a predísť komplikáciám.   

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rezervujte si z pohodlia domova vyskúšanie

3D pulznej magnetoterapie Biomag 

         Teraz možnosť bezplatnej aplikácie 3D pulznej                                          magnetoterapie Biomag

Rezervujte si vyskúšanie

Meno a priezvisko*
Mesto, ulica a č.d.*
PSČ*
Telefon*
E-mailová adresa*
SK súhlas

FINEST Slovakia, spol. s r.o. (2004 - 2023)