Polyneuropatia

 • Pamätáte si ešte na dobu, kedy ste necítili brnenie a pálenie nôh?
 • Nemali ste zníženú citlivosť, neistotu pri chôdze, svalovú slabosť, bolesti a kŕče svalov?
 • A ako ste na tom teraz? 

Možno vás tieto ťažkosti obmedzujú tak, že sa budete musieť vzdať aj svojho zamestnania. A nielen toho, ale aj svojich koníčkov, práce na záhrade či zábavy s deťmi alebo vnúčatami.

Pokiaľ neurobíte nič, čo by vám pomohlo, ako to bude vyzerať za päť či desať rokov?
Polyneuropatia prináša nielen starosti a bolesť, ale často býva v neskoršom veku aj príčinou invalidity. Viete si to predstaviť?

Čo je polyneuropatia:

Polyneuropatia tvorí rôznorodú skupinu porúch periférnych nervov. Ide väčšinou o viacpočetné systémové postihnutie, ktoré vzniká pôsobením rôznych vnútorných aj vonkajších vplyvov (zápalové, metabolické, imúnno patogénne, toxické, vitamínové a nutričné nedostatočnosti, degeneratívne a i.).

Choroba polyneuropatie
Obrázok: Polyneuropatia

Polyneuropatia najčastejšie príčiny

Cukrovka - diabetická periférna neuropatia sa vyskytuje u 12 až 50 percent ľudí s cukrovkou a je to najčastejšia forma polyneuropatie. Vznikajú nefunkčné nervové vlákna najviac vzdialené od centrálneho nervového systému. Tento typ polyneuropatie sa prejavuje bolesťami a vzniká necitlivosť, hlavne v končatinách.

Nadmerné pitie alkoholu - môže poškodzovať nervové tkanivá a nedostačujúce množstvo živín prispieva k neuropatii.

Autoimunitné stavy - imunitný systém útočí na telo a zapríčiňuje poškodeniu nervov a dalších oblastí.

Bakteriálne alebo vírusové infekcie - niektoré infekcie môžu dôjsť až k neuropatii, včítane lymskej boreliózy, pásového oparu, hepatitídy B, hepatitídy C a HIV.

Poruchy kostnej drene

Byť pod vplyvom toxínov - toxická neuropatia môže byť zapríčinená pôsobením priemyselným chemikálií, ako je arzén, olovo, ortuť. Používanie drog alebo chemických látok je tiež nebezpečným faktorom pri polyneuropatii.

Dedičné poruchy - niektoré stavy, napr. Charcot-Marie-Toothova choroba, sú ďalšie podoby dedičnej neuropatie.

Silné lieky - chemoterapia spolu s ďalšími liekmi užívanými na liečbu HIV / AIDS môže byť tiež príčinou neuropatie..

Nedostatočná výživa - absencia vitamínov B-1, B-6, B-12 a E môže viesť k polyneuropatii, pretože sú veľmi dôležité pre zdravú kondíciu nervov.

Fyzické zranenia - opakované fyzické nehody, zranenia, môžu tiež zničiť nervy na končatinách a byť aktivátorom polyneuropatie.

Najčastejšie typy polyneuropatie sú:

 • Akútna a chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia
 • polyneuropatia pri reumatoidnej artritíde
 • diabetická neuropatia (u cukrovkárov s poruchami nervovocievného systému)
 • alkoholová polyneuropatia
 • polyneuropatia pri Lymskej borelióze s bolestivými prejavmi v hybnom aparáte
 • toxické polyneuropatie – napr. po intoxikácii benzénom, sírouhlíkom, olovom
 • polyneuropatia po neurotoxických liekoch (Nidrazid; po chemoterapii atď.)

Další typy polyneuropatie: Chronická symetrická polyneuropatia, akútna symetrická polyneuropatia a viacpočetná polyneuropatia.

Príznaky polyneuropatie:

Brnenie, pálenie alebo pichanie, bolesti, znížená citlivosť, neistota pri chôdzi, svalová slabosť, bolesti a kŕče svalov, mravčenie v končatinách a ďalší rad príznakov...

V dôsledku diabetesu sa vyvíja diabetická neuropatia a mikroangiopatia,  ktorá vedie k  výraznému zhoršeniu podmienok pre kvalitné zásobovanie tkanív dolných končatín kyslíkom a živinami – vzniká tzv. diabetická noha.

Pri zlom korigovaní diabetesu a postupu diabetickej polyneuropatie dochádza k hromadeniu kyslých metabolitov v tkanivách a ďalšiemu zhoršovaniu stavu. Výsledkom sú trofické zmeny, ktoré vedú až k bercovým vredom a amputácii končatín.

Viacej informácii: diabetická polyneuropatia a polyneuropatia dolných končatín.

Polyneuropatia liečba - využitie magnetoterapie Biomag  

Nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia nemá nežiadúce vedľajšie účinky, nezaťažuje  pacienta a je možné ju aplikovať aj v domácich podmienkach, čo má pre chronických pacientov veľký význam. Z prehľadu symptomatickej a podpornej liečby vidíme, že zmeny v tkanivách, ktoré vznikajú  po aplikácii nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapii Biomag sú presne tie žiadúce efekty, o ktoré sa snažia aj ostatné liečby a ktorými pozitívne ovplyvňujeme celý rad príznakov pri  neuropatii.

Magnetoterapia je optimálnou podpornou liečbou pri všetkých typoch polyneuropatie. Modifikuje imunitný systém a reakcie, pôsobí protizápalovo, tlmí bolesť, zlepšuje stav prekrvenia a metabolický obrat v tkanivách, zlepšuje okysličenie tkanív a podporuje regeneráciu poškodených nervov a tkanív.

Aké sú plusy liečby v prípade polyneuropatie?

 • Pomáha zmierniť bolesti.
 • Potláča zápaly a opuchy.
 • Zvyšuje prekrvenie a pomáhá dostávať odpadové látky z tkanív.
 • Posilňuje okysličenie tkanív a urýchľuje obnovu nervov a tkanív.
 • Jednoduché ovládanie umožňuje používať aj doma.
 • Je to vhodné riešenie bez užívania ďalších liekov.
 • Ide o ničím neobťažujúcu liečbu.

Skúsenosti pacientov

 Napísal nám pán Š.M z L.

Srdečný pozdrav vám všetkým. Som človek, ktorý prekonal aj 3 roky nútených prác v baniach, čo vám napovie že mám v sebe toľko zdravotných problémov, ktoré je potrebné nejako riešiť. Mám diabetes už viac ako 45 rokov – následky poznáte – diabetická polyneuropatia.

Prejavovalo sa to rôzne, či už ako stupňujúce bolesti kĺbov, slabosťou, malátnosť, pri spaní bolesti kĺbov aj svalov. Pred tým, ako som sa dostal k vášmu prístroju používal som Kosmo disk, ktorý musím tiež trošku pochváliť. No pri vašom zariadení sa bolesti kĺbov doslova znížili na minimum, takže v noci nepoznám bolesť ani v rukách, ani v nohách. I psychicky som na tom lepšie. Aj doma na záhradke môžem aj v mojom pokročilom veku robiť skoro všetko ako za mladých čias. A to je už čo povedať. Moja manželka na začiatku prístroju veľmi neverila. Dnes môžem potvrdiť, že po dlhšom používaní Biomagu sa začala cítiť lepšie a dokonca mi prístroj nechce ani požičiavať. Ustupujú jej hlavne bolesti chrbtice a rúk.

Teraz obaja hovoríme, aj keby sme si mali požičať, tak si Biomag kúpime. Veď čo je vzácnejšie pre chorého človeka ako je zdravie?

Rezervujte si z pohodlia domova vyskúšanie

3D pulznej magnetoterapie Biomag 

         Teraz možnosť bezplatnej aplikácie 3D pulznej                                          magnetoterapie Biomag

Rezervujte si vyskúšanie

Meno a priezvisko*
Mesto, ulica a č.d.*
PSČ*
Telefon*
E-mailová adresa*
SK súhlas

FINEST Slovakia, spol. s r.o. (2004 - 2023)