Zlatá žila - hemoroidy, ako sa ich raz a navždy zbaviť?
Hemoroidy možno s určitosťou zaradiť medzi jednu z najviac tabuizovaných ochorení, ktoré však jednoznačne patrí k tým najrozšírenejším. Z hľadiska niekoľkých štatistík je dokázané, že hemoroidy postihujú až 75% ľudí do 30 rokov a znepríjemňujú život až 50% ľuďom nad 30 rokov. Muži sú týmto ochorením paradoxne postihnutí častejšie ako ženy, čo však nič nemení na fakte, že hemoroidom musia čeliť rovnako ženy i muži.
Hemoroidy môžu spôsobiť výrazné zdravotné ťažkosti, často sa zapaľujú alebo krvácajú. V pokročilých štádiách majú dokonca negatívny vplyv na ľudskú psychiku. Ak vás zaujímajú najbežnejšie postupy, ako takým hemoroidom predchádzať a dlhodobo sa im ubrániť a odhaliť počiatočné štádiá tohto ochorenia, pokračujte v čítaní!
Hemoroidy, ich rozdelenie, príznaky a efektívna liečba:
Hemoroidy, teda špeciálne hemoroidálne tkanivo má každý z nás! Problém prichádza v čase, kedy sa toto hemoroidálne tkanivo zapáli alebo príde k inej dráždivej zmene. Tkanivo sa skladá najmä z krvných ciev, spojivového tkaniva a malého množstva svalov.
Treba opäť prízvukovať, že hemoroidy nie sú len mužským ochorením. Hemoroidy sa rovnako vyskytujú u žien ako i u mužov a ich liečba je nasledovná:
V prvom rade je dôležité správne odhaliť či skutočne ide o hemoroidy. Ak sme si istý, že áno, rozlišujeme dva druhy - vnútorné a vonkajšie.
Hemoroidy rozdelenie:
- Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú v okolí análneho otvoru a vyzerajú ako malé, modré hrudky. Ľahko sa dajú nahmatať na povrchu análneho otvoru. Vnútorné hemoroidy delíme na 4 štádiá, podľa stupňa vystúpenia z konečníka. Pri miernejších formách hemoroidy nevystupujú von z konečníka, alebo sa po vyprázdnení samovoľne vrátia späť. Môžete pociťovať svrbenie alebo pálenie, niekedy býva na toaletnom papieri prítomná krv. V poslednom štádiu vystupujú žily z konečníka trvalo. Sliznica je neustále dráždená, svŕbi, krváca a pridružujú sa silné bolesti.
- Vnútorné hemoroidy sú 3 až 4 cm od análneho otvoru. Nahmatať sa dajú pri rektálnom vyšetrení lekárom. Pri vnútorných hemoroidoch sa častejšie nachádza v stolici krv. Tieto hemoroidy sa prejavujú zväčša (v nižších štádiách) ako nebolestivé. Objavia sa pri nadmernej námahe pri vyprázdňovaní u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké predmety, trpia chronickým kašľom či kýchaním, u tehotných žien a po pôrode.
Hemoroidy príznaky:
Najčastejšími príznakmi je už spomínané:
- svrbenie
- pálenie či iné podráždenie konečníka
Pozornosť je nutné zvýšiť aj pri pocitoch opuchu. Hlavne vonkajšie hemoroidy sú spájané so silnými bolesťami, znemožňujúcimi sedenie, státie aj chôdzu. Na toaletnom papieri, či priamo v stolici, býva prítomný hlien a prímes krvi.
Hemoroidy liečba:
Tablety
Tablety na vnútorné použitie predstavujú jedno z najoptimálnejších riešení. Zabezpečujú efektívnu a najmä dlhodobú pomoc. Zmierňujú opuchy, znižujú pocit svrbenia i pálenia.
Čapíky
Čapíky sú tiež pomerne efektívnym a najmä rýchlym poskytovateľom úľavy. Dajú sa jednoducho kombinovať s krémami a dosiahnuť tak rovnaký priaznivý výsledok ako s tabletami. Zavádzajú sa do konečníka pri vnútorných hemoroidoch.
Krémy, masti a gély
Používajú sa najmä pri vonkajších hemoroidoch, avšak pomocou aplikátora sa môžu používať aj pri vnútorných hemoroidoch. Gély s dubovou kôrou sa nanášajú v tenkej vrstve, najlepšie na noc. Môžu sa používať aj v tehotenstve, aj ako prevencia 1 až 2- krát týždenne.
Vitamíny
Odporúča sa dopĺňanie vitamínov, a to najmä železa a B vitamínov. Výrazne vie pomôcť aj nasadenie probiotík.
Bylinky
Využíva sa najmä protizápalový a sťahujúci účinok rumančeka a dubovej kôry.
Zmena životosprávy..
Dozvedeli ste sa, ako liečiť zlatú žilu. Viete, že medzi najdôležitejšie prvky patria strava a správna životospráva.
Hemoroidy v tehotenstve
Hemoroidy v tehotenstve sú pomerne bežná vec. Ak sa počas tohto obdobia u ženy vyskytnú, zvyčajne po pôrode spontánne ustúpia. Za zvýšený výskyt hemoroidov v tehotenstve môžu hormonálne zmeny a prietokové zmeny v panvových a análnych cievach počas gravidity. Ženy, ktoré trpeli na túto chorobu už pred počatím majú väčšiu pravdepodobnosť ich návratu/zhoršenia príznakov v tehotenstve. Preto je u nich dôležité začať liečbu včas – ideálne ešte pred počatím.
Využitie magnetoterapie pri hemoroidoch
Zlatá žila si z hľadiska prevencie vyžaduje niekoľko zásahov do už zaužívanej životosprávy. Spravidla by sme mali náš každodenný režim posilniť dostatkom pohybu, zvážiť napríklad medikamentóznu liečbu alebo sklerotizáciu, v akútnejších prípadoch podviazanie žíl či dokonca vziať do úvahy podstúpenie radikálnejšieho operačného zákroku.
Ubrániť sa však poslednej možnosti, čiže operácií, možno efektívne i pravidelnou aplikáciou nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag. Aplikácia magnetoterapie pri hemoroidoch predstavuje bezbolestné východisko, ktoré sa dá využívať i z pohodlia domova.
Používajú sa protibolestivé a vazodilatačné frekvencie, ako na tlmenie akútnych bolestí a k podpore prekrvenia, taj aj na okysličenie exponovanej oblasti, čo vedie k zmenšovaniu žíl a mierneniu zápalových prejavov. Magnetoterapia Biomag sa dá využívať aj preventívne v období kľudu.
Nepodceňujte krvácajúce hemoroidy! Ak nepomôžu rady uvedené vyššie, poprípade vám zlatá žila spôsobuje bolesť a iné nepríjemnosti, mali by ste navštíviť lekára!
Aplikácie magnetoterapie pri hemoroidoch
Pri ochorení hemoroidmi aplikujeme 2 – 25 Hz denne opakovane plochým alebo diskovým aplikátorom a neskôr preventívne 36 – 44 Hz.
Rezervujte si z pohodlia domova vyskúšanie
3D pulznej magnetoterapie Biomag
Teraz možnosť bezplatnej aplikácie 3D pulznej magnetoterapie Biomag
Rezervujte si vyskúšanie
FINEST Slovakia, spol. s r.o. (2004 - 2023)