Artróza chrbtice

Artróza chrbtice nie je smrteľná choroba a nedeje sa nič dramatické. Telo len dáva najavo, že niečo sa mení a to si vyžaduje zásadné zmeny v spôsobe života.

Mnohí ľudia pri vyslovení možnosti že majú artrotické zmeny chrbtice – spondylartrózu strácajú chuť do života a cítia sa odpísaní a starí. Opotrebované kĺby však nie sú dôvodom na to, aby sa stali depresívni a nepríjemní ku svojmu okoliu. Je pochopiteľné že bolesti a najmä krčnej chrbtice sprevádzajúce unkovertebrálnufacetovú spondylartrózu sú dôvodom dyskomfortu. Vtedy nastáva čas ku zmene životného tempa a stravovania. Príznaky artrózy môžu byť rôzne a preto aj liečba závisí od viacerých činiteľov. Nie je pravidlom, že artróza chrbtice  automaticky vedie k invalidite.

Pri artróze ide  o reálne zhodnotenie svojich ďalších možností, šanca chytiť sa ponúkaných  životných príležitostí  a vychutnať si život v trochu zmenených podmienkach. Vtedy sa normálny život stáva realitou.

Čo je artróza

Jednoducho povedané – je to opotrebovanie a poškodenie kĺbov. Ľudské telo má schopnosť reparácie a snaží sa opotrebovanie obmedziť. Niekedy sa to podarí, inokedy nie. Artróza patrí medzi stavy s progredujúcim – zhoršujúcim sa charakterom. Frekvencia zmien je závislá na zvyšujúcom sa veku  - primárna artróza. Sekundárna artróza je charakterizovaná poškodením kĺbu z iných príčin /iné ochorenia, farmaká, ochorenia svalov a pod/.

Faktory ovplyvňujúce vznik artrózy

  • Zlomeniny
  • Opakované drobné úrazy
  • Zápaly
  • Vrodené chyby
  • Nadváha
  • Trvalá stereotypná záťaž

Starnutie ako činiteľ pre vznik artrózy chrbtice

Procesom starnutia sa schopnosť zaťaženia chrupavky znižuje a horšie sa prispôsobuje pracovným požiadavkám  a tiež si horšie zvyká na námahu. Chrupka stráca elasticitu, pružnosť, je krehká takže  pri veľkej záťaži sa môžu jej časti odlúpnuť a v kĺbovej tekutine sa objavujú zápalové zmeny. Súčasne sa mení aj zloženie tejto tekutiny, ktorá je hustejšia a jej objem sa znižuje. Trpí tiež aj okolité svalstvo. Faktor starnutia pôsobí len veľmi pomaly a pri správnej životospráve a primeranom zaťažení môže byť funkcia kĺbov zachovaná.

Príznaky artrózy

Sú veľmi rozmanité. Známe sú aj „nemé“ artrózy o ktorých nositeľ nevie, lebo mu nespôsobujú žiadne problémy.

Medzi najčastejšie patria:

  • Bolesti, ktoré sprevádzajú rozhýbanie tela
  • Bolesti vznikajúce pri predčasnej únave
  • Nočné bolesti, ktoré budia nadránom
  • Bolesti závislé na zmenách počasia a klimatických podmienkach

Pri pokročilejšej artróze sa bolesti objavujú aj v kľude, dokonca môžu byť trvalé. Môžu sa pridať aj bolesti okolitých svalov na chrbtici.

Diagnostika artrózy

RTG snímky sú veľmi dôležité a slúžia na potvrdenie diagnózy. Veľakrát lekár vidí zmeny  a pacient ešte necíti žiadne bolesti. Vtedy treba začať s preventívnymi opatreniami.

Artrografia zobrazuje kĺbový priestor po podaní vzduchu alebo kontrastnej látky. Potom nasledujú RTG snímky.

Ultrasonografia je dvojrozmerný obraz sledovaného tkaniva. Táto technika je pomerne presná a zobrazuje aj okolité cievy.

Tomografia /ct scan/ umožňuje sledovať jednotlivé vrstvy.

Magnetická rezonancia je veľmi presné vyšetrenie a v súčasnej dobe aj veľmi využívané na diagnostiku chorôb chrbtice.

Dá sa artróza liečiť?

Artróza sa dá liečiť a ovplyvňovať pozitívnym spôsobom. Na začiatku si po porade s lekárom najlepšie pomôže pacient sám – skľudniť život a odľahčiť chrbticu. Nie však na dlho lebo každý aj ten najmenší kĺbik má tendenciu ku stuhnutiu. Akonáhle bolesť prestane treba začať s opatrnými pohybmi.

Manipulačné a mobilizačné techniky uvoľňujúce blokády a trakcie.

Masáže chrbtice často prinášajú želaný efekt.

Elektroliečba využíva účinok rôznych foriem elektrickej energie. Ovplyvňuje látkovú výmenu v tkanivách a tým sa uplatňuje v prevencii a v liečbe stavov súvisiacich s opotrebovaním kĺbov.

Vodoliečba na ľudský organizmus pôsobí tepelným, mechanickým a chemickým spôsobom.

Spevňujúce ortézy /krčný golier/ fixujú chrbticu.

Medikamentózna liečba

Liek na artrózu neexistuje. Cieľom medikamentóznej liečby je zmierniť bolesti a zlepšiť funkciu kĺbov. Antireumatikáantiflogistiká /protizápalové lieky/ sú prvou voľbou, ale pri dlhodobom užívaní majú vedľajšie účinky.

Hormonálne preparáty /kortikoidy/ patria dnes k suverénnym liekom. Aplikujú sa najčastejšie pomocou injekcie do postihnutých miest. Masti, krémyroztoky sú tiež vhodným doplnkom liečby.

Operačné riešenie

Prichádza na rad pokiaľ zlyháva konzervatívna liečba. K operačnému riešeniu chrbtice sa pristupuje s plnou vážnosťou zo strany lekára ale aj pacienta. Je totiž výkon, ktorý prináša so sebou riziká.

Využitie magnetoterapie pri artróze chrbtice

Využitie magnetoterapie pri artróze chrbtice v dnešnej dobe už asi nikto nespochybňuje. Dôkazov je totiž viac ako dosť. Magnetické pole Zeme je síce slabé ale nutné pre život lebo nás chráni pred kozmickým žiarením. Pulzné magnetické pole sa v medicíne využíva pri najmodernejších metódach.

Liečba artrózy chrbtice pomocou magnetoterapie

Priaznivé pôsobenie pulzného magnetického poľa na výstavbu a prestavbu kostného tkaniva ktoré prebieha celý život možno overiť u väčšiny pacientov s opotrebovanými kĺbmi.

Nie je to „zázrak na počkanie“, ale každodennou trpezlivou aplikáciou dosiahnete očakávaný efekt.

Pri artróze chrbtice je potrebné rešpektovať pravidlo vhodného pravidelného pohybu aby sa chrbtica chránila pred preťažením. Je to protiváha k sedavému spôsobu zamestnania. Veľmi často totiž bolesti vystreľujú do vzdialenejších orgánov. Veľa pohybu a vyvážená strava nevyvolávajúca nadváhu môžu výrazným spôsobom zlepšiť stav pacienta a prispieť k životnému pohodliu.

Aplikácie magnetoterapia Biomag pri artróze chrbtice

Cieľom aplikácie magnetoterapie Biomag je mierniť bolesť, uvoľňovať svalové kontraktúry a dosiahnuť lepšiu hybnosť chrbtice.
Pri artróze chrbtice ide o časovo skrátenú obdobu programu č. 3 – artrózy kĺbov. Program aplikujeme prevažne po predchádzajúcom utlmení akútnych bolestí programom č. 1 na následné doliečovanie. Napr. pri degeneratívnych zmenách stavcov a medzistavcových platničiek s prípadným útlakom koreňových nervov.

Analgetickým a spazmolytickým efektom sa snažíme dosiahnuť uvoľnenie bolestivých svalových kontraktúr a blokád a protiopuchový efekt nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag mierni opuch medzistavcových platničiek a okolitých tkanív, čím sa zmenšuje tlak na nervové korene. Výsledkom je uvoľnenie blokového postavenia stavcov a zlepšenie hybnosti. Aplikácie magnetoterapie môžu predchádzať rehabilitačnému cvičeniu, manipulácii a pod.

magnetoterapie aplikator 3d ve stoje

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Skúsenosti pacientov

Magnetoterapia celkovo zmierňuje bolesti chrbta a chrbtice. Používam ju 2 roky, programy striedam. Problémy nevylieči, ale zmierni natoľko, že sa môžem pohybovať, nemusím nikam dochádzať na rehabilitáciu a môžem sa kedykoľvek keď potrebujem liečiť doma.

J. Š., Poprad

Pred začatím liečby s magnetoterapiou som mal silné bolesti bedrového kĺbu, krčnej i krížovej chrbtice a ramenného kĺbu. Za dobu liečby musím povedať, že ťažkosti vo všetkých prípadoch ustupujú. Už nie sú tak intenzívne a časté.

J. S., Bratislava

Rezervujte si z pohodlia domova vyskúšanie

3D pulznej magnetoterapie Biomag 

         Teraz možnosť bezplatnej aplikácie 3D pulznej                                          magnetoterapie Biomag

Rezervujte si vyskúšanie

Meno a priezvisko*
Mesto, ulica a č.d.*
PSČ*
Telefon*
E-mailová adresa*
SK súhlas

FINEST Slovakia, spol. s r.o. (2004 - 2023)