Mononukleóza, jej príznaky a všetko čo o nej potrebujete vedieť!

Čo je infekčná mononukleóza?

Infekčná mononukleóza je vírusovým ochorením, ktoré sa spravidla prenáša úzkym medziľudským kontaktom. Prenos mononukleózy sa teda viaže predovšetkým k úkonom ako je spoločné jedenie, pitie z jedného pohára, ale i bozkávanie či pohlavný styk. Šanca nákazy na väčšiu vzdialenosť je viac než mizivá, nakoľko prenos infekčnej mononukleózy sa deje práve prostredníctvom sekrétov - slinami alebo krvou.

Ochorenie je spôsobené vírusom Epstein-Barrovej. O tejto chorobe sa hovorí aj ako o chorobe násťročných a to práve z toho dôvodu, že postihuje najmä dospievajúcich a mladých dospelých. U ľudí nad 40 rokov je výskyt len veľmi zriedkavý až vzácny! Toľko vo všeobecnosti o víruse, ktorý sa začína postupne vyvíjať u detí mladších ako 3 roky a speje do bodu kedy až 95 % dospelých je jeho nositeľom.

Mononukleóza
Obrázok: Mononukleóza

Zaujíma vás ako sa prejavuje mononukleóza u detí a aké príznaky naopak vykazujú dospelí - nosiči tohto vírusu alebo si lámete hlavu, aký jedálniček pri tomto ochorení zvoliť, čo obmedziť a čo naopak do stravovacieho plánu zaradiť?

Čítajte ďalej!

Prejavy mononukleózy

Začiatok ochorenia môže byť náhly, často sa objavujú príznaky ako zimnica, potenie, nechutenstvo, bolesti hlavy či únava. Horúčky sa vyskytujú u väčšiny pacientov a môžu pretrvávať aj viac ako 10–14 dní. Infekčná mononukleóza postihuje predovšetkým oblasť lymfatických uzlín.

Ako sme si už vyššie načrtli, toto ochorenie je spôsobené vírusom Epstein-Barrovej. Treba upozorniť, že  infekčnú mononukleózu prekoná človek iba raz za život. Avšak vírus pretrváva v tele v kľudovej forme. V stresových situáciách, pri vážnejších ochoreniach, v  tehotenstve alebo v iných záťažových skúškach pre náš organizmus sa môže vírus opäť aktivizovať, ale už sa neprejaví ako ochorenie. Aktivita vírusu sa prejaví tým, že sa začne vylučovať prostredníctvom slín a moču, ale bez príznakov ochorenia. Práve títo ľudia sú nosičmi vírusu.

Mononukleóza príznaky

Príznaky infekčnej mononukleózy:

  • horúčka (teplota je zvyčajne vysoká, od 38°C do 40°C)
  • pseudomembranózna angína (agresívnejšia forma angíny, tvorba povlaku na mandliach)
  • zväčšenie krčných lymfatických uzlín (zväčšenie krčných  lymfatických uzlín je prítomné u 90% detí)
  • zväčšená pečeň a slezina (asi 30 % chorých detí má zväčšenú pečeň a polovica chorých aj zväčšenú slezinu)

Samozrejme nie všetky príznaky sa nevyhnutne vyskytujú naraz. Inkubačná doba je od 30 do 60 dní. Infekčná mononukleóza sa častejšie vyskytuje v jarnom a jesennom období a prevažne u detí a mladistvých. Vírus doživotne perzistuje v organizme a pri narušenej imunite môže vzplanúť pod iným obrazom ochorenia, ako sme už spomenuli vyššie. Liečba je symptomatická, odporúča sa pokojový režim a pacienti s ťažším priebehom by mali byť hospitalizovaní na infekčnom oddelení.

Prejavuje sa buď ako banálne vírusové ochorenie, alebo aj ako  ochorenie so závažnými komplikáciami, ktoré môžu ohroziť život pacienta. Priebeh je veľmi individuálny, v kombinácii s vážnejšou chorobou môže mať prítomnosť mononukleózy devastačné následky.

Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť v spojitosti s týmto ochorením je viac. Jedná sa najmä o:

  • neurologické komplikácie ako napríklad - zápal mozgových blán
  • vzácne sa vyskytuje i zápal srdcového svalu

Neliečená mononukleóza je veľmi nebezpečná, nakoľko medzi ďalšiu rizikovú komplikáciu radíme predovšetkým:

  • roztrhnutie sleziny, čo sa deje približne v 2.-3. týždni priebehu ochorenia

Infekčnú mononukleózu pomôžu odhaliť napríklad pečeňové testy a krvný obraz!

Príznaky infekčnej mononukleózy

Efektívna liečba infekčnej mononukleózy

Z hľadiska prevencie je azda najvýhodnejším riešením liečba nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou, pomocou prístrojov Biomag. Táto liečba sa všeobecne pokladá za jednu z najúčinnejších fyzikálnych metód modernej medicíny, ktorá funguje na báze elektromagnetických pulzov.

Pri infekčnej mononukleóze odporúčame použitie nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag v rekonvalescencii, a k znižovaniu rizika komplikácií. Aplikujeme na oblasť pečene stimulačné frekvencie 50 – 81 Hz na podporu regenerácie plochým aplikátorom.

Nakoľko žiadny špeciálny liek na liečbu mononukleózy neexistuje, vieme si pomôcť tiež zvolením adekvátneho jedálnička. Pri pečeňových ochoreniach je zväčša vždy potrebná úprava stravy - diéta. Najlepšie je úplne vynechať tepelne spracované tuky, alkohol či akékoľvek údeniny a tučné mäsá!

Na začiatku ochorenia podávame hlavne sacharidy (cukry), ktoré v tomto období zabezpečujú prísun energie. Pripravujeme jedlá z múky, ryže, zemiakov.

Postupne pridávame bielkoviny bez tukov. To znamená nízkotučný jogurt, nízkotučný tvaroh, chudé mäso, najlepšie hydina bez kože. Jedlá pripravujeme varením alebo dusením na minimálnom množstve tuku. Pečeňovú diétu začíname pomaly uvoľňovať až po úplnej úprave  pečeňových testov.

Po prekonaní mononukleózy je potrebné sa vyhýbať styku s infekciou, a teda obmedziť pohyb v preplnených priestoroch. Taktiež je dôležité sledovať pečeňové testy. V prípade chorého člena rodiny pri prevencii šírenia sa vírusu treba dodržiavať správne hygienické zásady (vlastné pitie, vlastný príbor).

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rezervujte si z pohodlia domova vyskúšanie

3D pulznej magnetoterapie Biomag 

         Teraz možnosť bezplatnej aplikácie 3D pulznej                                          magnetoterapie Biomag

Rezervujte si vyskúšanie

Meno a priezvisko*
Mesto, ulica a č.d.*
PSČ*
Telefon*
E-mailová adresa*
SK súhlas

FINEST Slovakia, spol. s r.o. (2004 - 2023)